Az ifjúság, mint erőforrás
A Szent Imre Kollégium hatodik alkalma érdekes kerekasztal beszélgetéssel kezdődött március 7-én. A Bethlen Gábor Alapítvány „Székelyföld jövőjéért ösztöndíj”-ban részesített két erdélyi fiatalt, Lukács Kamillát és Deák Gellért-Gedeont. A véltelen hozta úgy, hogy mindketten a marosvásárhelyi orvosi egyetem hallgatói. A beszélgetés során az erdélyi fiatalok jövőjéről, az orvostudomány aktuális kérdéseiről, kihívásokról és lehetséges válaszokról esett szó.
Március 8-án nőnapi köszöntéssel indultak a programok. Ezt követően Nagy-Vargha Zsófia, a Kulturális és Innovációs Minisztérium Fiatalokért Felelős Helyettes Államtitkára tartott táfogó előadást az ifjúságügyi aktualitásokról, kormányzati intézkedésekről. Ez követően dr. Székely Levente, az Ifjúságkutató Intézet igazgatója, az MCC Társadalom- és Történelemtudományi Iskola Szociológiai Műhely vezetője a fiatalokat érő kihívásokról, kutatások eredményeiről tartott előadást. Az előadásokat számos kérdés és válasz követte.
Ezúttal az ebédet követően sem maradt idő a pihenésre, mert Kárpátaljáról érkezett a kollégiumba dr. Váradi Natália II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola történész professzora, a „GÉNIUS” Jótékonysági Alapítvány igazgatója, a Magyar Fiatalokért Díj 2024. évi kitüntetettje. A jelenlévők megismerhették a kárpátaljai fiatalok komplex tehetséggondozó programját.
A délután folyamán plenáris előadáson vettek részt a kollégium hallgatói, ahol dr. Palkovics László kormánybiztos úrtól hallhattak előadást a mesterséges intelligenciáról.
Késő délután újabb kerekasztal beszélgetés következett, ahol több előadó körében folytatódott a diskurzus a fiatalokat érintő kérdésekben.
Az este folyamán azeri és magyar néptáncbemutatón és jó hangulatú táncházban vettek részt a kollégium tagjai. Ezután pedig Zombori Ottó csillagász tartott távcsöves bemutatót, amely maradandó élményt adott a jelenlévőknek.
Március 9-én folytatódott az ifjúság helyzetének elemzése, ezúttal Felvidéken. Kurz Krisztián, a Szent Imre Kollégium tagja, a Selye János Egyetem hallgatója mutatta be a magyar fiatalok kihívásait és lehetőségeit Felvidéken. A képzési alkalmat az Ifjúsági Szolgáltatók Országos Szövetségének képviselőivel zárta a kollégium. Schmidt Richárd és Balog Kata segítségével interkatív módon kerestek válaszokat a résztvevők arra, hogy milyenek és milyennek kellene lennie az ifjúsági közösségi tereknek a XXI. században.
Összességében megállapítható, hogy ezúttal az eddigi alkalmakhoz képest is intenzívebbre sikerült a képzési program, de ezt a résztvevők nem bánták, sőt. Olyan átfogó képet kaptak Kárpát-medence ifjúságáról, a kihívásokról és lehetséges válaszokról, ami egyedülálló tudást és rendszerszeméletet adott számukra.