Innováció és hagyomány találkozása a Lakiteleki Népfőiskolán
A Boldog Ceferino Kollégium március 7-9. között várta ismét hallgatói a Lakiteleki Népfőiskola területén. Izgalmas programot kínált ismét a résztvevőknek, akik egyre növekvő lelkesedéssel készülnek ezekre az alkalmakra. A hétvége fókuszában a roma közösségek helyzete, a mesterséges intelligencia kínálta jövő és a kollégium tagjainak szakmai fejlődése állt.
Péntek este klubfoglalkozással indult a hétvége, ahol a kollégium tagjai megvitatták „házi feladataikat” és a kollégium vezetőjétől hasznos egyéni tanácsokat kaptak, kommunikációjuk fejlesztésével kapcsolatban.
A szombati nap meglepetéssel kezdődött: a kollégium férfi hallgatói nőnapi köszöntéssel lepték meg a hölgyeket. Ezután Langerné Victor Katalin korábbi Társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkár, jelenleg főtanácsadó tartott előadást "Romaügy - etnikai izolációtól a közösségi esélyteremtésig" címmel. Az előadó -aki nem roma származású, de- gyermekkora óta szorosan kapcsolódik ehhez a közösséghez, mélyreható ismeretekkel rendelkezik a roma kultúráról és életmódról. Előadásában bemutatta azokat a kezdeményezéseket, amelyek a közösségi esélyteremtést célozzák országos szinten, rendszerben működtetve. Beszélt a Biztos Kezdet Gyerekházakról, a Tanodákról és az egyetemek mellett működő Roma Szakkollégiumok országos hálózatáról is.
A délutáni program keretében Dr. Palkovics László kormánybiztos, Széchenyi-díjas mérnök, egyetemi tanár és a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja tartott kollégiumoknak előadást a mesterséges intelligenciáról. Az előadás áttekintést nyújtott az ipari forradalmakról, a technikai újdonságokról, valamint a robotika és a mesterséges intelligencia egészségügyi-, oktatási-, vagy akár államigazgatási területeken történő alkalmazási lehetőségeiről. Ezen ágazatokon belül olyan részterületekre tekintett jó alternatívaként, mint pl. a személyre szabott orvoslás, az önvezető autók és a miattuk változó közlekedésirányítás, vagy az energiagazdálkodás és a meteorológia kapcsolata. Több olyan szakmát megemlítve tette mindezt, amelyekre várhatóan lesz igény, ám ma még nem léteznek.
A szombat estét táncház zárta, ahol a kollégium hölgytagjai ismét kiváló partnernek bizonyultak más kollégiumok és nemzetiségek táncosai mellett. A cigányságra jellemző (és látványos) táncmozdulatok jól illeszkednek a magyar népzenéhez, vagy az ilyen alapú kortárs zenékhez is, amire mindig van igény a Táncház látogatói részéről. Vasárnap Langerné Victor Katalinnal folytatta a szakmai programot, ahol az előző napi plenáris előadás témájára reflektálva járta körbe az oktatás és képzés területén, a mesterséges intelligencia bevonásával elérhető újításokat. Még a közös ebéd előtt arra is maradt idő, hogy Patkós Zsolt kollégiumvezető -önálló véleményalkotásra ösztönözve a hallgatókat-, bevezesse a következő alkalom témakörét és a szenvedélybetegségek (főleg a szerhasználat) jogi keretek között megvalósítható felszámolásának megoldási lehetőségeiről beszélgessen a résztevőkkel.
A Boldog Ceferino Kollégium képzési hétvégéje ezúttal sikeresen ötvözte a hagyományos értékeket a modern technológia kihívásaival. A résztvevők értékes tudással és tapasztalatokkal gazdagodva térhettek haza, amelyek hozzájárulnak szakmai fejlődésükhöz és közösségük további erősítéséhez, támogatásához.